2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πυθαγόρα 22, 185 33 Πειραιά. Τηλ.: 210 4174561

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Πραγματοποιήθηκε στις 31 Μαΐου στο Δημαρχείο της Νίκαιας, η βράβευση για τον Διαγωνισμό Γυμνασίων "Πειραματίζομαι και Ανακαλύπτω 2018" , που συνδιοργάνωσαν τα ΕΚΦΕ Νίκαιας και Καλλίπολης.
Το σχολείο μας αρίστευσε και απέσπασε το 3ο βραβείο. Στο Διαγωνισμό συμμετείχαν 21 σχολεία από τον Πειραιά. Οι μαθητές που αντιπροσώπευσαν το σχολείο μας ήταν :

1) Καλλίνικος Κωνσταντίνος
2) Καραμάνης Βασίλειος
3) Μαριάνου Χριστιάννα
4) Παπαδόπουλος Ιωάννης
5) Πειρουνάκη Αλεξάνδρα ( αναπληρωματική)

Συγχαρητήρια στα παιδιά και πάντα επιτυχίες!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ανακοινώθηκαν στις 15 Μαΐου τα αποτελέσματα του Πανελληνίου διαγωνισμού Φυσικής "Αριστοτέλης 2018".
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που έλαβαν μέρος και ιδιαίτερα σε όσους κατάφεραν να πρωτεύσουν, οι οποίοι και είναι:

Από την Α' Γυμνασίου :

1) Γκανέτσος Ηλίας, 2ο βραβείο Αριστείας
2)Μανδαλοπούλου Χριστίνα, 3ο βραβείο Αριστείας
3)Ραβδάς Γεώργιος, Εύφημος μνεία

Από την Γ' Γυμνασίου :

1)Πειρουνάκη Αλεξάνδρα, 3ο βραβείο Αριστείας
2)Καλλίνικος Κωνσταντίνος, Εύφημος μνεία
3)Παπαδόπουλος Ιωάννης, Εύφημος μνεία
4)Καραμάνης Βασίλειος, Εύφημος μνεία

Στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τάε κβο ντο που διεξήχθη 23-29 Απριλίου ο μαθητής Χριστοφιδέλης Δημήτριος της Γ' τάξης που συμμετείχε ως μέλος της Εθνικής ομάδας TAEKWON-DO ITF, κέρδισε την θέση στην κατηγορία Μάχης, -60 κιλών Εφήβων.

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τάε κβο ντο που διεξήχθη 23-25 Φεβρουαρίου ο μαθητής Χριστοφιδέλης Δημήτριος της Γ' τάξης κέρδισε την θέση στις μάχες στην κατηγορία εφήβων στα -60 κιλά .

Στη διοργάνωση Athens Challenge Tournament Kickboxing που έλαβε χώρα από 2 - 4 Φεβρουαρίου 2018 , ο μαθητής Τσινταβής Θάνος της Α' τάξης κέρδισε την θέση στην κατηγορία παίδων στα -45 κιλά.

Στη διοργάνωση The King στο Τάε κβο ντο που έλαβε χώρα από 15 - 18 Δεκεμβρίου 2017 στη Θεσσαλονίκη , ο μαθητής Τσινταβής Θάνος της Α' τάξης κέρδισε την θέση στην κατηγορία παίδων στα -45 κιλά και η μαθήτρια Μπένα Θεοφανία της Α' τάξης τη θέση στην κατηγορία παγκορασίδων στα -50 κιλά.

Η μαθήτρια Δουμένη Μαργαρίτα της Α' τάξης πήρε μία και μία νίκη στην κατηγορία κορασίδων-αρχαρίων στους διεθνείς αγώνες κανόε - καγιάκ που έγιναν στην λίμνη Κουρνά στην Κρήτη στις 4-5 Νοεμβρίου 2017.
Επίσης κέρδισε την θέση στα Τουλ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τάε κβο ντο που έλαβε χώρα στις Σέρρες στις 11-12 Νοεμβρίου 2017.

Επίσης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τάε κβο ντο ο μαθητής Τσινταβής Θάνος της Α' τάξης κέρδισε την θέση στην κατηγορία παίδων στα -45 κιλά , ο μαθητής Χριστοφιδέλης Δημήτριος της Γ' τάξης κέρδισε την θέση στην κατηγορία παίδων στα -59 κιλά και την θέση στα Τουλ και η μαθήτρια Μπένα Θεοφανία της Α' τάξης τη θέση στην κατηγορία παγκορασίδων στα -50 κιλά.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!